- SAD kažu da će obe zemlje imenovati timove na visokom nivou
- Tramp kaže da je uveren da će se posle razgovora verovatno sastati sa Putinom pre kraja meseca Ukrajina nije na pregovorima, odbija dogovore bez njenog pristanka
- Rubio kaže da su Rusi spremni da se angažuju, da niko neće ostati po strani
- Rusija zahteva da NATO otkaže obećanje Ukrajine o članstvu iz 2008
RIJAD, 18. februara
– Administracija američkog predsednika Donalda Trampa saopštila je u utorak da se složila da održi dodatne razgovore sa Rusijom o okončanju rata u Ukrajini nakon početnog sastanka koji je isključio Kijev, što je odstupanje od prethodnog pristupa Vašingtona koji je okupio saveznike SAD da izoluju ruskog predsednika Vladimira Putina.
Dok je trajao 4-1/2-časovni sastanak u saudijskoj prestonici, Rusija je pooštrila svoje zahteve, posebno insistirajući da neće tolerisati da NATO savez odobri članstvo Ukrajini.
Kasnije u utorak, Tramp je rekao da je posle razgovora imao više samopouzdanja i da će se verovatno sastati sa Putinom pre kraja meseca.
„Rusija želi nešto da uradi“, rekao je Tramp novinarima u Palm Biču na Floridi. On je odbacio zabrinutost Ukrajine zbog izostavljanja sastanka i rekao da je Kijev trebalo da uđe u pregovore mnogo ranije.
„Mislim da imam moć da okončam ovaj rat“, rekao je Tramp.
Razgovori u Rijadu bili su prvi put da su se američki i ruski zvaničnici sastali da razgovaraju o načinima zaustavljanja najsmrtonosnijeg sukoba u Evropi od Drugog svetskog rata. Ukrajina je rekla da neće prihvatiti bilo kakav dogovor nametnut bez njenog pristanka, a nemački kancelar Olaf Šolc je ponovio da „ne sme da bude odluke nad glavama Ukrajine“.
Čak i pre nego što su razgovori održani, neki evropski političari optužili su Trampovu administraciju da je prošle nedelje dala besplatne ustupke Moskvi tako što je isključila članstvo Ukrajine u NATO-u i rekavši da je iluzija za Kijev da veruje da može da povrati 20 odsto svoje teritorije koja je sada pod ruskom kontrolom.
Američki savetnik za nacionalnu bezbednost Majk Valc rekao je novinarima u Rijadu da se rat mora trajno okončati, a to će uključivati pregovore o teritoriji.
„Samo praktična realnost je da će biti neke rasprave o teritoriji i da će se razgovarati o bezbednosnim garancijama“, rekao je on.
Timovi na visokom nivou započeli bi razgovore o okončanju sukoba i odvojeno radili na obnavljanju odgovarajućih diplomatskih misija zemalja u Vašingtonu i Moskvi kako bi se olakšali pregovori, rekao je američki državni sekretar Marko Rubio.
Rubio je rekao da je napustio prve razgovore uveren da je Rusija „spremna da počne da se angažuje u ozbiljnom procesu“, ali da bi postizanje mira podrazumevalo ustupke sa svih strana.

RUSIJA NE NUDI NIKAKVE KONCESIJE
Ruski zvaničnici nisu pominjali ponudu bilo kakvih ustupaka, a američki zvaničnici nisu tvrdili da su postigli nijedan na sastanku u utorak, što je navelo posmatrače da sumnjaju da li će se pregovori pretvoriti u ozbiljne mirovne pregovore.
Obraćajući se ukrajinskim i evropskim zabrinutostima, Rubio je rekao da niko nije stavljen po strani i da svako rešenje mora biti prihvatljivo za sve strane.
Rubio je kasnije razgovarao sa najvišim diplomatama Francuske, Nemačke, Italije, Britanije i EU kako bi ih obavestio o razgovorima, rekla je portparolka Stejt departmenta Tami Brus.
Obe strane su rekle da nije određen datum za sastanak Trampa i ruskog predsednika Vladimira Putina, za koji obojica kažu da žele.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je da je odložio posetu Saudijskoj Arabiji planiranu za sredu za sledeći mesec. Izvori upoznati sa ovim pitanjem rekli su da je odluka doneta kako bi se izbeglo davanje „legitimiteta“ pregovorima između SAD i Rusije.
Kijev kaže da razgovori o tome kako da se okonča rat ne bi trebalo da se vode iza leđa Ukrajine.
Ukrajina će na kraju imati glasanje o tome da li da prihvati sporazum dogovoren između Vašingtona i Moskve, a mogla bi da odbije onaj loš, upozorila je Evelin Farkas, izvršna direktorka Mekejn instituta i bivši visoki zvaničnik Pentagona.
„U najgorem slučaju, Ukrajina će nastaviti da se bori. Ako se njihova odbrana sruši, ne mislim da američki narod želi da vidi te slike na televiziji i da bude odgovoran“, rekao je Farkaš.
Dok evropske zemlje raspravljaju o mogućnosti doprinosa mirovnim snagama da podrže bilo koji mirovni sporazum sa Ukrajinom, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je u Rijadu da Moskva neće prihvatiti raspoređivanje trupa NATO-a tamo, bez obzira pod kojom zastavom deluju.
„Naravno, to je za nas neprihvatljivo“, rekao je on.
Komentari Lavrova su signalizirali da će Rusija nastaviti da vrši pritisak na dalje ustupke u pregovorima. Na uvodnom susretu u utorak, Lavrov i spoljnopolitički pomoćnik Kremlja Jurij Ušakov – dva veterana koji su zajedno proveli 34 godine na svojim trenutnim ulogama – pregovarali su sa trojicom zvaničnika Trampove administracije u prvom mesecu na poslu.
„Do sada nisam video nijedan dokaz da je Putin spreman da da jedan inč kako bi pregovarao o mirovnom sporazumu“, napisao je Majkl Mekfol, koji je bio ambasador SAD u Rusiji za vreme bivšeg predsednika Baraka Obame, na mreži X.
POTENCIJALNA 'EKONOMSKA PARTNERSTVA'
Lavrov je rekao da postoji „veliko interesovanje“ za ukidanje ekonomskih barijera između dve zemlje. Posle invazije, SAD i druge zapadne zemlje uvele su talase sankcija Moskvi. Rubio je rekao da su evropske zemlje takođe uvele sankcije, tako da će morati da se uključe u razgovore o ukidanju mera. Ako se sukob na kraju završi, dodao je, to bi „otključalo” mogućnosti za američko-rusku saradnju, uključujući „neka prilično jedinstvena, potencijalno istorijska ekonomska partnerstva”. Diplomatija koja se brzo kreće, počevši od telefonskog razgovora Putin-Tramp pre samo šest dana, izazvala je uzbunu u Ukrajini i evropskim prestonicama da bi dvojica lidera mogla da sklope brz dogovor koji ignoriše njihove bezbednosne interese, nagrađuje Moskvu za njenu invaziju i ostavlja Putinu slobodu da preti Ukrajini ili drugim zemljama u budućnosti. Razgovori od utorka takođe su izazvali zabrinutost u Vašingtonu, koji je podržao odbranu Ukrajine milijardama dolara vojne pomoći koju je američki Kongres odobrio na dvopartijskoj osnovi. „Rusija je pobedila u prvom krugu“, rekao je Rojtersu američki predstavnik Džejk Okinklos, demokrata iz Masačusetsa koji je kopredsedavajući dvopartijskog poslaničkog kluba Kuće Ukrajina. „Kremlj je normalizovan u bilateralnoj diplomatiji koja isključuje Ukrajinu i NATO, i oni se nisu odrekli ničega da bi to dobili.