Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski odgovorio je na kritiku Kijeva od strane Donalda Trampa, rekavši da njegov američki kolega „živi u prostoru dezinformacija“ koji je stvorila Rusija.
U utorak, predsednik Tramp je delovao kao da krivi Ukrajinu za rat i sugerisao da je popularnost ukrajinskog lidera pala na samo 4%. Tramp je govorio nakon razgovora između SAD i Rusije u Saudijskoj Arabiji, na kojima Ukrajina nije bila uključena.
U svojim prvim komentarima nakon razgovora, ruski predsednik Vladimir Putin je rekao da je razgovore u Rijadu ocenio „veoma visoko“ i da mu je Tramp rekao da će Ukrajina biti deo bilo kog budućeg procesa razgovora.
Zelenski je rekao da je pravo Amerike da razgovara o bilateralnim pitanjima, ali da je SAD pomogao Putinu „da se oslobodi višegodišnje izolacije“.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, koji je učestvovao u razgovorima, pohvalio je predsednika Trampa što je prihvatio ponovljenu tvrdnju Moskve da je „jedan od korena“ rata „napadna linija“ administracije Bajden za uvođenje Ukrajine u NATO.
Trampov izaslanik za Ukrajinu, Kit Kelog, stigao je u Kijev u sredu sa misijom da „sedi i sluša“ stav Ukrajine. Kelog nije bio deo američkog tima koji je razgovarao sa ruskim zvaničnicima u Rijadu.
Gotovo tri godine nakon što je Rusija pokrenula svoju punu invaziju na Ukrajinu, evropske nacije su se trudile da reaguju na događaje ovog nedelje.
Francuski predsednik Emanuel Makron je u sredu održavao neformalne razgovore o Ukrajini sa liderima nekoliko evropskih država kao i Kanade.
Govoreći sa novinarima u sredu, Zelenski je optužio Rusiju za laganje tokom utorak „notornog sastanka“ u saudijskoj prestonici, gde su SAD i Rusija pristale da započnu pregovore o okončanju rata.
„Uz dužno poštovanje prema predsedniku Donaldu Trampu kao lideru… on živi u ovom prostoru dezinformacija,“ rekao je.
Dodao je da Ukrajina ima „dokaze“ da Rusija širi dezinformacije o njegovoj popularnosti, i „ove brojke se raspravljaju između Amerike i Rusije“.
Zelenski je dobio petogodišnji mandat 2019. godine, i ostao je na vlasti jer su izbori obustavljeni nakon što je uvedeno vanredno stanje nakon ruske pune invazije.
Kada je upitan o tvrdnjama o njegovoj popularnosti, Zelenski je rekao da nikada nije komentarisao rejtinge popularnosti, ali da ga je jedna anketna istraživanja stavila na 58%.
Rekao je da želi da Trampov izaslanik za Ukrajinu „prođe ulicama Kijeva“ i „sve vidi svojim očima“.
Zelenski je takođe jasno stavio do znanja da neće prodati svoju zemlju u zamenu za buduće garancije sigurnosti koje bi dale SAD veliki udeo u ukrajinskim mineralnim resursima.
Rekao je da je rat do sada koštao 320 milijardi dolara (254 milijarde funti), od čega je oko 200 milijardi dolara (159 milijardi funti) došlo iz SAD i EU.
Rekao je da su SAD tvrdile da je 90% podrške Ukrajini došlo od njih, i dok je bio zahvalan na američkoj podršci, „istina je negde drugde“.
U kasnijem postu na X, napisao je: „Nikada ne smemo zaboraviti da Rusijom vladaju patološki lažovi – njima se ne može verovati i moraju se pritiskati.“
U utorak, Tramp je govorio novinarima u svom rezidencijalnom kompleksu Mar-a-Lago. „Čujem da su uzrujani što nemaju mesto,“ rekao je.
„Pa, imali su mesto tri godine i dugo pre toga. Ovo se moglo lako rešiti. Nikada to niste trebali započeti. Mogli ste napraviti dogovor.“
Kako su Putin i Tramp uzdrmali svet
Nema brzog mira za Trampa
Britanska vojska ‘spremna’ za raspoređivanje ako bude naređeno
Evropski saveznici su takođe počeli da komentarišu Trampove izjave.
„Niko osim Putina nije započeo ili želeo ovaj rat u srcu Evrope,“ rekla je nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok. „Nalazimo se na egzistencijalnoj tački za sigurnost i mir u Evropi.“
Portparolka francuske vlade Sofi Primas je rekla: „Teško nam je da razumemo američku logiku“, dok je ponovila podršku svoje zemlje Ukrajini.
U ponedeljak, lideri nekoliko evropskih članica NATO-a okupili su se u Parizu da razgovaraju o tome šta bi moglo biti učinjeno da se pomogne Ukrajini.
Jedna od predloženih ideja bila je slanje mirovnjaka u Ukrajinu, iako je Sergej Lavrov to odbio kao neprihvatljivo.
Tramp je, s druge strane, to nazvao „sjajnim“, rekavši da je za to ako je to ono što žele da urade, ali da američke trupe neće biti raspoređene jer su SAD „veoma daleko“.