Studenti su predvodili proteste u Podgorici zbog reakcije vlade na smrtonosnu masovnu pucnjavu u Cetinju, 25. januara.
Hiljade protestanata u crnogorskoj prestonici, Podgorici, održalo je treći skup ovog meseca tražeći ostavke visokih bezbednosnih zvaničnika zbog reakcije vlade na smrtonosnu masovnu pucnjavu 1. januara.
Skup 25. januara, predvođen neformalnom studentskom grupom, započeo je sa 13 minuta ćutanja u čast žrtava, nakon čega su protestanti marširali od Ministarstva unutrašnjih poslova do zgrade Parlamenta. Studenti su nosili simbolične rekvizite, uključujući stolicu sa lutkom koja predstavlja vladine zvaničnike, naglašavajući potrebu za odgovornošću.
Grupa krivi policijske propuste tokom masovne pucnjave u Cetinju, u kojoj je poginulo 13 ljudi, i zahteva ostavke ministra unutrašnjih poslova Danila Saranovića i potpredsednika vlade zaduženog za bezbednost Aleksu Bečića.
„Ako naši zahtevi ne budu ispunjeni, spremni smo na građansku neposlušnost koju će predvoditi studenti“, rekla je aktivistkinja Itana Dragojević.
Protestanti u Crnoj Gori traže ostavke zbog masovne pucnjave.
Studenti takođe zahtevaju konfiskaciju ilegalnog oružja, strožu proveru dozvola za oružje, poboljšanje efikasnosti policije i bolju negu mentalnog zdravlja. Dali su premijeru Milojku Spajiću rok do 1. februara da odgovori.
Kao odgovor na pucnjavu, vlada je 3. januara najavila niz novih mera kontrole oružja nakon sedmosatne sednice Nacionalnog saveta za bezbednost, koju predvodi predsednik zemlje.
Predloženi zakon, koji je najavio premijer Milojko Spajić, predviđa ponovnu verifikaciju postojećih dozvola za oružje i stroge kazne za one koji ne predaju ilegalno oružje u roku od dva meseca.
Protestanti u Podgorici, Crna Gora, traže ostavke najviših bezbednosnih zvaničnika.
Iako se procene razlikuju, Crna Gora ima jednu od najvećih stopa posedovanja oružja u Evropi. U zemlji sa nešto više od 620.000 stanovnika, u upotrebi je oko 245.000 vatrenog oružja, prema podacima švajcarskog istraživanja Small Arms Survey.
Druge procene sugerišu da je broj manji. Prema podacima policije iz 2022. godine dostavljenim Balkan servisu RFE/RL-a, u Crnoj Gori postoji preko 100.000 legalno posedovanog oružja, dok se procenjuje da ilegalno oružje broji između 40.000 i 80.000.“